Stationsconcert Arnhem Centraal
De imposante hal van station Arnhem Centraal vormt het decor voor een bijzonder Stationsconcert. Het concert opent met een speciale 'Andries Tune', uitgevoerd door trompettist Sjoerd Pauw, gevolgd door welkomstwoorden van New Music NOW directeur Esther Gottschalk en een gesprek met stadscomponist Andries van Rossem. Daarna treedt het Maat Saxophone Quartet op, dat als festivalensemble meereist met de New Music NOW Express.
Arnhem Centraal Station | 11:30 - 12:30 uur
Gratis toegankelijk
Een hoogtepunt vormt de première van het nieuwe Stadslied, gecomponeerd door Tobias Wenting en uitgevoerd door Muziektheaterkoor De Plaats onder leiding van Lucas Wiegerink. Wenting, die als docent verbonden is aan de vooropleiding van ArtEZ, heeft een hommage aan zijn stad geschreven dat tijdens dit concert voor het eerst zal klinken.
Verder een optreden van slagwerkensemble Crescendo onder leiding van John Sonderen, dat Magie 2 uitvoert, een werk van componist Dolf de Kinkelder. Deze amateurgroep, die succesvol optrad tijdens het Wereld Muziek Concours in Kerkrade, maakt furore met zijn hoge uitvoeringsniveau.
Ook horen we Happy Birthday 234!, een werk van Vanessa Lann hoofd van de bacheloropleiding Composition for Film and Theatre van ARTEZ, en Happy Day!, een werk van Andries van Rossem.
Het stationsconcert is slechts het begin van een dag vol nieuwe muziek in Arnhem. Na afloop van het concert klinkt de Dag van de Componist door in heel Arnhem, met concerten in stadsbibliotheek/kunstcentrum Rozet en in Musis Sacrum. In Filmtheater Focus zijn korte muziekfilms te zien en de documentaire ‘De eeuw van Simeon ten Holt wordt vertoont. De stadsbeiaard wordt bespeeld met werk van Van Rossem. Daarnaast is een dag eerder, op vrijdag 20 juni de boekpresentatie van de biografie over Louis Andriessen door Jacqueline Oskamp in boekhandel Colofon.
Tobias over zijn Stadslied
Ik ben Tobias Wenting (1995), componist, pianist en kleinkunstenaar. Ik kom zelf oorspronkelijk uit Den Haag, maar woon en werk sinds 2016 in Arnhem. De familie van mijn moeders kant, heeft lang in Arnhem gewoond. Mijn overgrootvader (de vader van mijn opa) heeft Airborne en de evacuatie van Arnhem meegemaakt. Zijn reis door de straten die ik nu goed ken, en zijn ervaringen tijdens de evacuatie, zijn gedocumenteerd in een brief die nog in het bezit is van mijn familie. Deze brief heb ik als blauwdruk gebruikt voor het stadslied.
De brief beschrijft de gebeurtenissen vanaf begin september 1944. 17 september, de dag dat de geallieerden landden op de ‘Renkumsche heide’, is de start van het lied. Vervolgens wordt de impact van de evacuatie van Arnhem op mijn familie beschreven. Mijn overgrootvader heeft een tijd ondergedoken gezeten in het Openluchtmuseum, alvorens te voet naar Apeldoorn te trekken om de hongerwinter uit te zitten. Het is een aangrijpend verhaal.
Ik vond het essentieel de link met het heden te leggen. Het lied is daarmee niet enkel een verklanking van de brief, maar maakt ook een koppeling met wat ik anno 2025 op de plekken heb meegemaakt waar hij meer dan 80 jaar geleden heeft gelopen. Ik heb in die koppeling ook de tegenkleur, luchtigheid en romantiek van de stad Arnhem proberen op te zoeken.
Het lied behandelt de oorlog als een essentieel stuk geschiedenis van deze stad en van mijn familie en zoekt tegelijk de tegenkleur op door de link met het heden.
Het lied opent met een canon. De tekst van deze canon is van Corporal Sid Sallis, een van de Britse Market Garden parachutisten die de oorlog overleefde. Hij schreef het gedicht getiteld ‘Arnhem’ over zijn ervaringen tijdens Marked Garden. Op 17 september ’44, was hij 21 jaar oud.
Tobias Wenting
Podcast
Arnhems Fabrikaat
Arnhems Fabrikaat laat Arnhemse professionals aan het woord over hun werk, hun onderzoek, hoe dat ontstond en wat er daarna gebeurde. In deze aflevering pianist, […]
Lees meer